SSD - co to jest i jak to podłączyć?
SSD to skrót od angielskiej nazwy Solid-State Drive. Dyski SSD posiadają układy pamięci flash typu NAND lub DRAM. Dyski SSD nie mają żadnych elementów ruchomych. Dyski HDD posiadają talerze i wiele mechanicznych elementów.
Dyski SSD są znacznie szybsze, ale aby odpowiedzieć ile szybsze, to już jest całkiem skomplikowane. Odopwiedź na to pytanie jest zależna od interfejsu komunikacyjnego z płyta główną, od sterowników, od systemu operacyjnego. Oczywiśie to tylko zagmatwało sytuację, ale spokojnie mozna uznać że ta róznica w prędkości zapis odczyt miedzy HDD a SSD jest b. duża.
Dyski SSD są szybsze, więc wydają się znacznie lepszym rozwiązaniem w stosunku do tradycyjnych dysków. Dlatwgo partycja systemowa powinna się znajdowałać właśnie na tym dysku. Wtedy zauważymy znacznie przyspieszenie działania naszego komputera.
Jednak należy sobie zdawać sprawę z kilku problemów tego rozwiązania.
Pierwszy problem to komórki pamięci NAND. Jedną z wad tego typu pamięci jest to, że jej komórki w pewnym momencie ulegają zużyciu. Aby wydłużyć czas eksploatacji pamięci, kontroler pamięci dysku SSD wykorzystuje różne algorytmy w celu rozproszenia zapisywanych danych we wszystkich komórkach pamięci. Zapobiega to nadmiernemu zużyciu pojedynczej komórki lub grupy komórek. Technologia równoważenia zużycia jest powszechnie używana i bardzo skuteczna.
Dodatkowo, większość producentów stosuje blokowanie części pojemności dysku w celu zwiększenia wydajności i wydłużenia czasu eksploatacji dysku SSD.
Wniosek jest bardzo istotny. Nie należy kupować dysków SSD od producentów, którzy sprzedają dyski SSD znacznie taniej niż konkurencja. Z dużą dozą prawdopodobieństwa tego typu dyski mogą działać wolniej lub będą mniej trwałe.
Jednym z istotnych parametrówdysku SSD jest parametr określany mianem MTBF (Mean Time Between Failures) - jest to średni czas "między awatiami". Oczywiście jest to informacja orientacyjna, ale należy go brać pod uwagę podczas wybory konkretnego modelu dysku.
Jaki dysk wybrać?