Uczniowie klas: I c, I d , Ig , II d i III d wzięli udział w Dniu Polarnym 2024, zorganizowanym przez Centrum Badań Polarnych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu. W auli UMK młodzież z zainteresowaniem wysłuchała trzech wykładów o świecie lodu, obszarach polarnych i zmianach klimatycznych zachodzących na tych terenach.
Krystyna Kozioł - adiunkt w Katedrze Przemian Środowiska i Geochemii na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to znana polarniczka i badaczka chemii środowiska. Przedstawiła ona wykład pt. ,, CORAZ CIEPLEJ OD ALASKI PO SYBERIĘ: CO MOŻE SIĘ UWALNIAĆ Z TOPNIEJĄCEGO ARKTYCZNEGO LODU?”, w którym odkrywała tajemnice różnych rodzajów arktycznego lodu, od lodowców, po wieloletnią zmarzlinę. Lód kryje w sobie wiele tajemnic, nie jest ani pozbawiony życia, ani chemicznie czysty. Wykład odpowiadał na pytanie, co może się z niego uwalniać w wyniku zmian klimatycznych.
Barbara Jóźwiak z Fundacji for Science – miłośniczka dzikiej przyrody i samotnych wypraw w nieznane, zaprezentowała temat: KIERUNEK: ARKTYKA, CZYLI NIEWESOŁE DONIESIENIA Z ARKTYCZNYCH PLAŻ. Prelegentka pełni rolę jednego z liderów unijnego projektu ICEBERG, który zajmuje się problemem zanieczyszczenia Arktyki plastikiem. Latem 2019 roku udała się z zespołem fundacji na Spitsbergen, by określić stan południowych plaż tej wyspy. O zatrważających wynikach badań i akcji sprzątania tego obszaru opowiedziała w zajmującej prelekcji.
Trzecią prelegentką była Dagmara Bożek - specjalistka ds. komunikacji naukowej i edukacji w Instytucie Geofizyki PAN, polarniczka, autorka książek o tematyce polarnej. Temat jej wystąpienia to: POLARNIK - ZAWÓD NIE TYLKO DLA MĘŻCZYZN. Opowiedziała w nim o historii polskich badań polarnych i roli kobiet w tych badaniach. Wykład wzbogacony był filmem "POLARNICZKI" z 2023 roku o najsłynniejszych kobietach badających rejony polarne.