Dnia 8 grudnia 2021 roku grupa uczniów z „Królówki”, którzy brali udział w konkursach czytelniczych, udała się do Bydgoszczy, by zwiedzić Bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od magazynów (starszego typu i tych nowocześniejszych), gdzie przechowywane są książki. Uczniowie mieli też okazję poznania dziejów książki w różnych okresach, w tym kolekcji zbiorów specjalnych biblioteki, do których zalicza się pierwsze druki - inkunabuły (wydane do roku 1500 włącznie). Największe wrażenie wzbudziło drugie piętro, gdzie znajduje się przestrzeń tzw. Wolnego Dostępu, w której można samodzielnie korzystać z księgozbioru jak również przygotowanych stanowisk komputerowych z dostępem do sieci wi-fi oraz kabin pracy indywidualnej lub grupowej.
Po zwiedzeniu biblioteki udaliśmy się do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Jest to jedyna placówka w kraju i na świecie, w której gromadzone i udostępniane są zbiory polskiej służby zagranicznej, jak również historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku. Sporą kolekcję muzeum stanowi dar rodziny Poznańskich w postaci mebli, dzieł sztuki, pamiątek rodzinnych i archiwaliów polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie, którą przekazała Wanda Poznańska (żona ostatniego konsula generalnego II RP w Londynie - dra Karola Poznańskiego).
Podziwialiśmy również kolekcję upominków, którą stanowią pamiątki wręczane w czasie zagranicznych wizyt pomiędzy urzędnikami wysokiej rangi. Mieliśmy również okazję przebywać w tzw. kabinie ciszy, która funkcjonowała w Konsulacie Polskim w Kolonii od początku lat 70. XX wieku do prowadzenia ściśle tajnych rozmów ( a do muzeum została przekazana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych).
Wycieczka obyła się w ramach realizowanego przez szkołę Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” jako działanie promujące czytelnictwo.